V našej lokalite Čiernej hory, Ružína i širšieho okolia je množstvo oficiálnych i neoznačených možností na lezenie. Množstvo lezcov a dobrovoľníkov neúnavne rozširujú lezecký svet i v okolí Košíc, Prešova či Spiša. Odporúčame pár miest v blízkom okolí do 40km od nášho Informačného strediska.

Oblasť Rozlomity sa nachádza nad obcou Veľká Lodina ( pri Kysaku, na železničnej trati Košice-Poprad ). Tvoria ju vápencovo – zlepencové veže a steny vysoké 10 až 40 metrov.  Charakter lezenia – zväčša v previsnutých stenách, po lištách a ostrých chytoch. Názvy a klasifikácie ciest sú napísané na skale. Kompletný sprievodca a kniha výstupov sa nachádzajú pod cestou First.

Hoci sa po stenách našlo zopár starých skôb aktívne sa začalo liezť v tejto oblasti v 1990 roku. Detailné info a mapa na:

https://www.climb.sk/crag/show/1272

Jánošíková bašta – malá lezecká oblasť s bohatou históriou, kde sa začalo liezť už pred prvou svetovou vojnou. Obsahuje 40 ciest dĺžky do 40 metrov. Tunajší vápenec je pevný a poskytuje pekné lezenie. Najťažšie cesty sa nachádzajú v stienkach v hornej časti. Na Baštu sa dostanete z rychlíkovej stanice Kysak červenou značkou za 1/2 až 1 hodinu.

Vodu je možné nabrať z prameňa pri bývalej horárni. V zátvorkách sú uvádzané dnes bežne používané názvy ciest. Existuje veľa variantov a ďalších možností spájania niektorých ciest. Prakticky všetky kombinácie boli prelezené už pred desiatkami rokov.  Detailné info a mapa na:

https://www.climb.sk/crag/show/1346

Lezecká oblasť Turniská sa nachádza sa nad obcou Kojšov medzi dolinou Kojšovského potoka, sedlom Zemičky a vrchom Krížny hrb. Na južnom svahu rozsiahleho vápencového hrebeňa s názvom Murovaná skala sa rozkladá skalné mesto s vežami, ihlami a inými útvarmi. Najznámejším útvarom Turnísk je skalná brána – Klenba alebo aj Turniský tunel. S výškou približne desať metrov predstavuje najväčší útvar svojho druhu na východnom Slovensku. Na Turniská sa dostaneš po žltej turistickej značke z dediny Kojšov. Súbežne s turistickým chodníkom vedie Náučný chodník Folkmarská a Murovaná skala, ktorý však pokračuje z Folkmarskej skaly do obce Veľký Folkmar. 

Detailné info a mapa na:

https://www.climb.sk/crag/show/288

Andezitové skaly Bodoň neďaleko Prešova sú v peknom prostredí Slánskych vrchov, je tam pekné miesto na bivak a neďaleko prameň, ktorý však treba trochu hľadať. Vedie síce k nemu značkovaný chodník, ten sa však na rúbanisku stráca. Prístup po žltej turistickej značke zo Zlatej Bane alebo z Abranoviec – cca 1 hodinka chôdze skoro po rovinke. 

Lezenie je tam pekné, cesty na novo preistené, hore zlaňáky. Väčšina ciest má na skale označenie. Podľa mňa je to lezenie skôr pre začínajúcich alebo relaxujúcich lezcov. Ale myslím, že sa oplatí to skúsiť.

Detailné info a mapa na:

https://www.climb.sk/crag/show/1439

Ďalšie lezecké možnosti na východnom Slovensku